Pogryzienie przez psa

Czasem może się zdarzyć, że znajdziemy się w pobliżu agresywnego psa. Wiesz co należy zrobic w tej sytuacji? Wiesz jak powinieneś sie zachować?

Jak rozpoznać agresywnego psa?
Agresywny pies ma zjeżona sierść, warczy i szczeka, skacze w okół osoby. Jego ogon jest postawiony, a łapy są sztywne.


Pies dominujący lub agresywny - pozycja zaczepna


Pies lękliwy, ale agresywny - pozycja obronna


Dlaczego pies może nas zaatakować?
Pies rzadko atakuje bez przyczyny, ale z pozoru tak może się wydawać. Z reguły zostaje on sprowokowany do tego przez nasze nieświadome zachowanie.
Normalnie, zdrowe zwierze nie powinno szczerzyć zębów i doskakiwać do spokojnie zachowujących się osób. poznanie powodów takich zachowań psa pozwoli nam uniknąć zagrożenia.



Może dość do tego podczas gdy np.
  • Wejdziemy na teren pilnowany przez psa
  • Zachowujemy się agresywnie
  • Gwałtownie i niespodziewanie dotkniemy psa, przestraszymy go
  • Drażnimy psa np. rzucamy w niego, wymachujemy kijem itp.
  • Sprawiamy mu ból (ciągnięcie za uczy, ogon itd.)
  • Zabieramy psu jego zdobycz
  • Zabieramy szczenięta matce
Tych czynności nie wolno robić, ponieważ pies może poczuć się  zagrożony z naszej strony i przystąpić do obrony lub tez zaatakuje nas z polecenia wydanego przez jego właściciela (np. wejście na teren pilnowany przez psa).


Co zrobić podczas ataku psa?
Gdy znajdujemy się w pobliżu agresywnego psa należy stanąć nieruchomo bokiem do niego i w rozkroku, by w razie gdy pies na nas skoczy, nie przewrócić się. Nie wolno patrzeć mu w oczy, gdyż możemy go w ten sposób jeszcze bardziej zdenerwować,  a także wykonywać gwałtownych ruchów (w żadnym wypadku nie uciekać). Należy się ostrożnie wycofać.




W przypadku ataku należy odgrodzić się od psa tym co mamy np. kurtką, plecakiem.
Jeżeli upadniemy powinno się przyjąć pozycję na tzw. żółwia. ma ona na celu ochronienie części ciała, za które zwykle chwyta pies. Gdy osoba leży w takiej pozycji i nie reaguje na psa ten zniechęcony z reguły odchodzi.


Pozycja żółwia:
Należy zwinąć się w kłębek i leżeć bez ruchu z twarzą zwróconą w kierunku ziemi, złączonymi nogami, pięściami na karku oraz rękoma osłaniać uszy.




Co zrobić po ugryzieniu przez psa?
W takim przypadku natychmiast należy zadzwonić po pogotowie na numer 112 lub 999.
Następnie ustalić właściciela psa w celu sprawdzenia aktualnych szczepień.
Jeżeli nie można ustalić właściciela powinno się schwytać psa na przykład poprzez wezwanie fachowca ze schroniska dla zwierząt dzwoniąc na numer 983 do pogotowia weterynaryjnego, by umieścić go na obserwacji aby stwerdzić występowanie objawów wścieklizny lub ich brak.